• Trafik Kazası Danışma
  • Trafik Kazası Danışma

Tek Taraflı ve Tam Kusurlu Trafik Kazaları Tazminatı

Tek taraflı kazada araç kullanan ya da araç sahibi olan yaralanan kişi tazminat alamaz. Tek taraflı kazada yolcu olan yaralanan, araç sahibi değilse tazminat alabilir. Tek taraflı kazada ölenin yakınları konu ile ilgili yasal değişiklik tarihlerine göre tazminat alabilir ya da alamaz. Bu hususla ilgili içtihatlar değişebilmektedir. Sigorta şirketleri her zaman bu talepleri reddetmiştir fakat mahkeme yolu ile alınabilmiştir.

Tek taraflı kazada ölüm halinde tazminat alınamayacağına dair genel şartlardaki değişiklik tarihi 01.06.2015 olup bu genel şartların geçerli olduğunu kabul eden yasa ise 26.04.2016' dır. Kazanın hangi tarihte olduğu ya da poliçenin yapıldığı tarihle ilgili olarak tazminat alıp alamama durumu değişmekte olup henüz netlik kazanmış değildir. Ancak 01.06.2015' ten önce olan tek taraflı ölümlü kazalarda tazminat alınabilir. Bu nedenle de tecrübe ve uzmanlık bu durumlarda daha da önemlidir.

Değişiklik öncesi durumşğyledir:

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 92/b maddesinde işleten ve sürücü yakınlarının “mallarına gelen zararları” sigorta kapsamı dışında bırakılmış ancak kanunda “can zararları” sigorta kapsamı içinde bırakılmıştır.

Öte yandan işleten veya sürücünün tek taraflı ve tam kusurlu kazalarında işleten veya sürücü yakınlarının bedensel zararları ve/veya (sürücüsü ölmüşse) destekten yoksun kalma tazminatları da sigorta kapsamı dâhilindedir. Zira bu hallerde sigortadan tazminat talep edecek kişi veya kişiler, sigorta şirketi karşısında 3. kişi durumundadırlar. Trafik kazası sonucu yaralanan, sakat kalan sürücü yakınının zararı kendi zararı konumunda olduğu için 1. derece akraba anne, baba, eş ve çocuk tazminat alabilirler sigorta şirketinden fakat buda belirli süreçler içerisinde olmaktadır Trafik kazası avukatı ile görüşüp danışmanızda fayda vardır.


Hizmet Bölgelerimiz
Adana - Adıyaman - Afyon - Ağrı - Amasya - Ankara - Antalya - Artvin - Aydın - Balıkesir - Bilecik - Bingöl - Bitlis - Bolu - Burdur - Bursa - Çanakkale - Çankırı - Çorum - Denizli - Diyarbakır - Edirne - Elazığ - Erzincan - Erzurum - Eskişehir - Gaziantep - Giresun - Gümüşhane - Hakkari - Hatay - Isparta - Mersin - İstanbul - İzmir - Kahramanmaraş - Kars - Kastamonu - Kayseri - Kırklareli - Kırşehir - Kocaeli - Konya - Kütahya - Malatya - Manisa - Mardin - Muğla - Muş - Nevşehir - Niğde - Ordu - Rize - Sakarya - Samsun - Siirt - Sinop - Sivas - Aksaray - Ardahan - Bartın - Batman - Bayburt - Düzce - Iğdır - Karabük - Karaman - Kilis - Kırıkkale - Osmaniye - Şırnak - Zonguldak - Yozgat - Trabzon - Yalova - Van - Uşak - Tunceli - Tokat - Tekirdağ - Şanlıurfa -